Despre noi

Ambasador

   

   E.S. dl. Stelian STOIAN

 

   Ambasador extraordinar şi plenipotenţiar

   Reprezentant Permanent al României la NATO

 

 

 

 

 

Data nașterii: 1 februarie 1965
Starea civilă: Căsătorit
Copii: Un copil

   

 

 

Experiența profesională:

din octombrie 2013

Reprezentat Permanent al României la NATO

nov. 2006-oct. 2013

Reprezentant Permanent al României pe lângă

Consiliul Europei, Strasbourg

sept. 2004-nov. 2006

Director General,  Direcția Generală ONU și Afaceri

Globale, Ministerul Afacerilor Externe

aprilie 2004-sept. 2004

Director Cabinet Ministru, Ministerul Afacerilor Externe

iulie 2001- aprilie 2004

Prim Colaborator, Ambasada României la Washington

ian. 2001-iulie 2001

Director, Director Direcția Neproliferare și Controlul

Armamentului - Ministerul Afacerilor Externe

1996-2000

Secretar II, Misiunea Permanentă a României la

Națiunile Unite - New York

1995-1996

Secretar III, Consilier la Cabinetul Ministrului - Ministerul

Afacerilor Externe

1991-1994

Referent  relaţii/Ataşat/Secretar III  - Direcţia Națiunile

Unite - Ministerul Afacerilor Externe

 

Alte activităţi profesionale:

  • Membru al echipei de coordonare a preşedinţiei în exerciţiu a OSCE (2001);
  • Membru al echipei de promovare a candidaturii României la NATO (2001-2004);
  • Membru al echipei de coordonare a mandatului României în Consiliul de Securitate al ONU (2004-2005);
  • Coordonator executiv al preşedinţiei Comitetului de Miniştri al Consiliului Europei (noiembrie 2005-mai 2006);
  • Membru al celulei de criză pentru repatrierea cetăţenilor români din Liban (2005).

 

Titluri, diplome, decoraţii:

  • Decoraţii acordate de Preşedintele României: Ordinul Naţional „Pentru Merit”, în grad de Cavaler – 2003; „Meritul Diplomatic”, în grad de Ofiţer – 2007;
  • Diplome acordate de către Ministrul Afacerilor Externe: „Diplomat al anului 2012”, respectiv de apreciere pentru activitatea desfăşurată în calitate de adjunct al şefului de misiune în anii 2002 şi 2003;
  • „Certificat de apreciere”, acordat de Asistentul Secretarului de Stat pentru Europa şi Eurasia – martie 2004.

 

Lucrări publicate:

1991 Istoria Basarabiei (coord. Prof. Dr. Ioan Scurtu)

 

Studii:

1995 Curs de Relații Internaționale - Institutul Clingendael
1993 

Curs postuniversitar în domeniul Drepturilor Omului – Înaltul

Comisariat ONU pentru Refugiaţi (Geneva)

1992-1993

Curs postuniversitar de Relaţii Internaţionale, Universitatea

Bucureşti - Ministerul Afacerilor Externe în parteneriat cu

Ministerul Educaţiei Naţionale

1991  Curs de vară de Relaţii Internaționale – Ministerul Afacerilor Externe
1986-1991 Facultatea de Istorie – Universitatea din Bucureşti

Întrevederea secretarului de stat George Ciamba cu asistenți ai secretarului general al NATO

22.02.2017

Alături de întâlnirea cu secretarul general adjunct, programul vizitei la sediul NATO a secretarului de stat pentru…

Întrevederea secretarului de stat George Ciamba cu adjunctul secretarului general al NATO Rose Gottemoeller

22.02.2017

Secretarul de stat pentru afaceri bilaterale şi strategice în spaţiul euro-atlantic, George Ciamba, a întreprins, în…

Vizita la NATO a secretarului de stat George Ciamba

21.02.2017

Secretarul de stat pentru afaceri bilaterale şi strategice în spaţiul euro-atlantic, George Ciamba, se va deplasa, în…